Recept Pomalu pečená kachna
Oslavy svatého Martina jsou sice spojeny s pečenou husou, ale upřímně husa je veliká a suchá. Já osobně preferuji kachnu od Křečka, a to hned ze dvou důvodů. Jednak je má Křeček z českých chovů a potom kachna pomalu pečená je prostě nejlepší. Má to ale jednu vadu na kráse. Trvá to cca 13 hodin.
Právě to neuvěřitelné třináctihodinové pečení kachny je přesně ten recept, který vás dostane na kolena. Nejdříve kroutíte hlavou, moc nevěříte, nakonec se do něj pustíte a pak už to nikdy nechcete dělat jinak. Prsíčka se skoro sama odlupují od kosti, kůžička křupe a voní i chutná po medu. Maso pomalu pečená kachny je díky pozvolné přípravě křehké a výborné.
Suroviny:
- 1 kachna
- Sůl 5 ČL
- Kmín 3 ČL
- Med 150 ml
Postup
Osolte a okmínujte
Kachnu omyjte a osušte. Pak odřízněte přebytečný tuk u biskupa a u krku a kachnu důkladně osolte. Solte uvnitř i zvenku a snažte se sůl rozetřít do všech záhybů. Pak ji posypte kmínem, vložte do pekáčku, mírně podlijte vodou, přiklopte a pečte sedm hodin při 90 °C.
Zvyšte teplotu
Po sedmi hodinách bude vaše kachna vypadat, jako kdybyste ji jen lehce povařili, kůže bude mít žlutou barvu a maso ještě nebude úplně měkké (vidlicí nepropichujte). Zvyšte teplotu na 120 °C a dopřejte masu posledních šest hodin. Stále pečte přiklopené, nepodlévejte, tuk neodebírejte.
Pomažte medem
Hodinu před koncem celého pomalého pečení pekáč odklopte, do malého hrnečku si přelijte med a pomocí mašlovačky kachnu potřete; k medu můžete přidat i výpek. Kůže krásně zezlátne a bude křupavá. Podle uvážení můžete zvýšit teplotu trouby nebo dát kachnu pod gril.
Rozdělte prsa
Kachnu naporcujte tak, jak jste zvyklí. Snažte se ale každému ze strávníků dát kousek prsíček, ta jsou po několikahodinové úpravě
obzvlášť fenomenální! Maso je lahodné, krásně růžové, křupavé, a přitom vláčné. Podávejte s knedlíky a zelím.
Dobrou chuť!
Šéfkuchař Radek Pálka