Recept na tradiční zelnici
Tento recept na tradiční zelnici je na světě údajně více jak 200 let. Prý se tato polévka vařila jen ke zvláštním příležitostem a muži své ženy za každé sousto museli na rukou nosit. Tomu se mi ale nechce věřit.
Přesto, že jde o polévku, tak po ní prakticky nemusí následovat žádné hlavní jídlo. Polévka je sytá, takže k ní stačí jen krajíc, nebo i víc krajíců chleba a vydá vám za polévku i hlavní chod. A díky Křečkovu sádlu na smažení, Oravské slanině a špeku bez kůže je tato polévka naprosto geniální.
Na čtyři porce budeme potřebovat:
- 1 střední cibuli
- 2 lžíce sádla na smažení
- 100 g hladké mouky
- 200 g Oravské slaniny
- 50 g slaniny bez kůže
- 400-500 g kysaného zelí
- 150 ml zakysané smetany
- ½ kg brambor
- 2 dl mléka
- ½ lžičky drceného kmínu
- 2 bobkové listy
- 5 kuliček nového koření
- 5 kuliček celého pepře
- 100 g másla
- 2 lžíce cukru
- Sůl podle chuti
Postup přípravy:
Cibuli a slaninu nakrájejte nadrobno, orestujte na sádle, až je cibulka pěkně dozlatova, a slanina vypečena. V této fázi cibulku se slaninou zaprašte moukou a udělejte jíšku.
To následně zalijte 1 l vody, přidejte pokrájené kysané zelí a nadrobno nakrájený uzený bůček, drcený kmín, sůl, a do gázy zabalený a svázaný bobkový list, celý pepř a nové koření, a vše dejte vařit do polévky.
Brambory nakrájejte na kostky cca 1x1 cm a vaříme zvlášť v osolené vodě.
Je to hlavně z toho důvodu, že se brambory velmi špatně vaří v kyselém prostředí, které vám ve druhém hrnci vytvořilo zelí.
Když je zelí měkké, vyjmeme koření, polévku zjemněte zakysanou smetanou, vložte uvařené a vycezené brambory a podle potřeby dochuťte solí. Pokud je zelí příliš kyselé, můžete přidat trochu cukru.
Dobrou chuť!
Šéfkuchař Radek Pálka