Recept Domácí sulc
Na přípravě sulcu není nic složitého, jen je třeba počítat s časem na ztuhnutí v lednici. Hotová huspenina je krásně barevná díky kořenové zelenině, chuťově výborná, a navíc plná kolagenu - takže prospěšná pro klouby a chrupavky. A když si s výrobou dáte trochu práce, tak na stole plátky sulcu vypadají nádherně.
Suroviny
Vepřové koleno 2 ks
Divoké koření (2 bobkové listy, 8 kuliček pepře, 8 kuliček nového koření)
Cibule 2 ks
Celer 0.5 ks
Mrkev 2 ks
Petrželka 1 ks
Ocet 2 PL
Sůl a pepř
Okurky nakládané 5 ks
Vejce 2 ks
Petrželka 1 svazek
Beraní rohy
Chleba k podávání
Postup
Kolena vložte do hrnce, přidejte koření a cibuli, zalijte asi 2 litry studené vody tak, aby bylo maso ponořené a přiveďte k varu. Vařte 1,5–2 hodiny, až se maso bude oddělovat od kosti. Na posledních asi 10 minut přidejte kořenovou zeleninu (nesmí se rozvařit). Přeceďte a vývar uchovejte.
Vývar vařte dál, až se jeho objem zmenší asi na 750 ml. Osolte, opepřete, okyselte podle chuti a znovu přeceďte přes jemné plátýnko a promíchejte s nasekanou petrželkou. Maso z kolen oberte, odstraňte šlachy, kůži a co nejvíc tuku (záleží na vaší chuti). Maso nakrájejte na kousky velikosti sousta, mrkev, celer, petržel, vejce a nakládané okurky na úhledné kostky. Zeleninu s masem promíchejte s polovinou vývaru a navrstvěte do paštikové formy. Zalijte zbytkem vývaru, překryjte potravinářskou fólií a dejte na 24 hodin do chladničky ztuhnout (v chladu vydrží asi 3 dny).
Sulc podávejte pokrájený na plátky s beraními rohy a chlebem. Doplnit ho můžete kolečky cibule.
Dobrou chuť!
Šéfkuchař Radek Pálka